De eerste berichtgevingen van de wijnoogst 2015 in Frankrijk komen via de bekende Sociale Media en ouderwetse telefoonverbinding tot ons. En we kunnen alvast verklappen: Die berichtgeving is zeer rooskleurig! De verwachtingen voor de wijnoogst in Frankrijk zien er dit jaar beter uit dan in de voorgaande jaren. Het verwachtte volume is ongeveer 1% minder dan vorig jaar, maar ligt wel ruimschoots boven het langjarig gemiddelde. De lichte daling in het volume ten opzichte van het vorige jaar heeft te maken met de droogte en de hittegolf waar Frankrijk mee te kampen heeft gehad. Door de droogte hebben de druiven ‘waterstress’ gehad waardoor er kleinere besjes zijn ontstaan en daardoor minder volume. Kwalitatief zijn de voorspellingen erg goed. In sommige regio’s is de oogst al begonnen en daarmee de vroegste oogst van de afgelopen 50 jaar. In andere regio’s kunnen de komende weken nog bepalend zijn voor de uiteindelijke oogst.
Sommige wijnen komen en gaan. Andere worden onderdeel van het DNA van je bedrijf. SKAAP Sauvignon Blanc hoort inmiddels echt bij Siersma Wijnadvies. We werken al jaren met deze bijzondere Zuid-Afrikaanse wijn en sinds 2016 zijn we zelfs mede-eigenaar van SKAAP Wines. Misschien zijn we dus een beetje bevooroordeeld.
Champagne kennen we als fris, elegant en relatief licht in alcohol. Meestal staat er zo’n 12% op het etiket. Maar de oogst van 2026 zet de Champagnestreek voor een bijzonder probleem: de druiven zijn zó rijp dat op sommige plekken potentiële alcoholpercentages van 14 en zelfs 15% zijn gemeten. Dat is voor Champagne ongekend hoog.
Chardonnay blijft ongelofelijk populair. Dat merken we iedere dag in onze winkels in Huizen en Baarn, maar ook via de webwinkel. La Villette, Reveur en Bertholets zijn de echte hardlopers!
Maar deze maand hebben we een Chardonnay die eigenlijk van een ander niveau is onder het tientje weten te trekken. Een oude bekende: Bergsig Chardonnay. Een heerlijke Zuid-Afrikaanse Chardonnay: vol, boterig en lekker rijk van smaak.