's Werelds beste restaurant is te vinden in Denemarken. Het Britse Restaurant Magazine heeft Noma, gevestigd in de hoofdstad Kopenhagen, op nummer 1 gezet in de lijst met de vijftig beste restaurants ter wereld. Noma stond ook in 2010, 2011 en 2012 al bovenaan, maar moest de topklassering vorig jaar afstaan aan het Spaanse El Celler de Can Roca. Die eetgelegenheid in de Catalaanse plaats Girona bezet deze keer de tweede positie. De Librije is, door de sluiting van Oud Sluis in het Zeeuwse Sluis, de enige Nederlandse vertegenwoordiger in de lijst. Het driesterrenrestaurant in Zwolle staat op de 29e plek. De toplocatie van Jonnie en Thérèse Boer keerde terug na een jaar afwezigheid. Nederland heeft met Richard Ekkebus nog wel een andere topkok in de lijst. Hij staat met Amber in Hongkong 24e. Noma, dat twee Michelinsterren bezit, nam met de terugkeer aan kop revanche voor een relletje vorig jaar. Tientallen mensen werden ziek na een bezoek aan het restaurant, evenals enkele personeelsleden. Ze waren besmet met het Norovirus, met diarree en overgeven tot gevolg. Noma zou volgens de inspectiedienst van de Deense Voedsel- en Warenautoriteit te weinig hebben gedaan om de keuken te ontsmetten.
Sommige wijnen komen en gaan. Andere worden onderdeel van het DNA van je bedrijf. SKAAP Sauvignon Blanc hoort inmiddels echt bij Siersma Wijnadvies. We werken al jaren met deze bijzondere Zuid-Afrikaanse wijn en sinds 2016 zijn we zelfs mede-eigenaar van SKAAP Wines. Misschien zijn we dus een beetje bevooroordeeld.
Champagne kennen we als fris, elegant en relatief licht in alcohol. Meestal staat er zo’n 12% op het etiket. Maar de oogst van 2026 zet de Champagnestreek voor een bijzonder probleem: de druiven zijn zó rijp dat op sommige plekken potentiële alcoholpercentages van 14 en zelfs 15% zijn gemeten. Dat is voor Champagne ongekend hoog.
Chardonnay blijft ongelofelijk populair. Dat merken we iedere dag in onze winkels in Huizen en Baarn, maar ook via de webwinkel. La Villette, Reveur en Bertholets zijn de echte hardlopers!
Maar deze maand hebben we een Chardonnay die eigenlijk van een ander niveau is onder het tientje weten te trekken. Een oude bekende: Bergsig Chardonnay. Een heerlijke Zuid-Afrikaanse Chardonnay: vol, boterig en lekker rijk van smaak.