Ik kom ze regelmatig tegen; wijnkelders! Leuk, want dit is een van de mooiste plekjes van een huis. Het begint al bij de trap naar beneden. Hoe krakeriger, hoe beter. En stoot je hoofd natuurlijk niet! Eenmaal in de kelder is de temperatuur en de vochtigheid het belangrijkste. Een kelder die zowel in de zomer als winter, dag en nacht de temperatuur op 12 graden houdt en ook nog eens lekker vochtig is, creëert het beste klimaat. Omdat mijn iPhone nog geen thermometer-app heeft, moet ik de ruimte dus op mijn gevoel taxeren. De temperatuur moet eigenlijk het verlangen naar een warm vest oproepen en de geur zal de vochtigheid verraden van een kelder. Een beetje muffig is dan zo gek nog niet. Net als bij een fles wijn gaat het bij een wijnkelder bovenal om de inhoud. Wat ligt er nou precies opgeslagen zo diep onder de grond. Daar gaat het toch wel vaak een beetje mis. Al valt over smaak zeker te twisten, kan ik op deze Blog toch zeker wel even mijn mening uiten. Bijna alle wijnkelders waar ik ga kijken liggen namelijk vol met wijnen uit Bordeaux. Dit is een wijngebied wat zich perfect leent om een aantal jaren te laten rijpen. En ook het illustere verhaal rondom Bordeaux met haar vele Grand Cru’s is voor veel wijnkenners de aanleiding om te blijven ‘steken' bij de St-Jullien's en St-Emillion's van deze wereld. Helaas vergeten we dan dat er fantastisch veel heerlijke wijnen zijn die ook echt een plekje in het souterrain verdienen. Vergeet daarom ook niet de Vintage Champagnes, Elzas wijnen, Bourgognes en Italiaanse flessen heel voorzichtig de trap af te dragen.
Eerlijk is eerlijk: het is misschien wat gewaagd om één rosé tot 'favoriet' te benoemen... maar in dit geval doe ik het toch.
Ieder jaar proef ik tientallen roséwijnen, maar telkens kom ik weer uit bij Saint Mitre – Cuvée M. De balans, de doordrinkbaarheid, het vakmanschap: deze rosé voldoet keer op keer aan alle verwachtingen. Het is zelfs de fles die ik standaard meeneem op vakantie. Gewoon, omdat ik zeker wil zijn van een goed glas wijn.
Als we het hebben over de risico’s in een wijngaard, denken de meeste mensen aan hagelbuien, nachtvorst of schimmelziekten. Maar wist je dat druivenranken ook een prooi zijn voor een heel leger aan dieren? Van schattige herten tot minuscuul ongedierte: allemaal kunnen ze grote schade aanrichten in de wijngaard.
Gisteravond zei ik het nog tijdens een masterclass over Bourgogne: ‘Hier worden de mooiste wijnen ter wereld gemaakt’. Een uitspraak die bij wijn natuurlijk altijd discutabel is. Maar die discussie durf ik best aan te gaan!